Alman Bild gazetesinden dikkat çeken Türkiye analizi: Yeni dönem Avrupa’yı da etkiliyor!

2023’ün en değerli toplantısı olarak görülen NATO tepesi sona erdi. Tepeye Türkiye’nin adımları damgasını vurdu.

İsveç’in üyeliğine yeşil ışık yakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta düzenlenen NATO Önderler Tepesi kapsamında bir dizi ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

ABD Başkanı Biden, Fransız lider Macron, Alman Şansölye Scholz’un da ortalarında olduğu dünya önderleri ile bir ortaya gelen Erdoğan’ın diplomasi trafiği doruğun son günü de sürat kesmeden devam etti.

Erdoğan, Vilnius’ta Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis ile bir ortaya geldi.

İki başkanın aylar sonra birinci sefer yüz yüze gerçekleştirdiği görüşmeyi mercek altına alan Alman Bild gazetesi dikkat çeken bir Türkiye tahliline imza attı.

Atina ve Ankara’nın NATO şemsiyesi altında yer almalarına karşın uzun yıllardır gergin bir bağlantıya sahip olduğunun altını çizen Alman gazete dorukta diplomatları şaşırtan bir gelişme yaşandığını belirtti ve şu değerlendirmede bulundu;

‘Çarşamba günü Vilnius’taki NATO tepesinde diplomatlar şaşkına döndü: Yunanistan Başbakanı Miçotakis ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha uzun bir sükunete ve bir irtibat kanalının kurulmasına yol açan siyasi bir muahedeye vardılar.’

‘İki isim ve heyetleri ortasındaki görüşmenin yarım saatten fazla sürmemesi gerekiyordu, lakin bir saat beş dakika sürdü’ diyen Bild, görüşmenin atmosferinin müspet olduğunun altını çizdi.

‘Bir felaket her şeyi değiştirdi’ diyen Alman gazete ikili münasebetlerdeki yumuşamanın sarsıntıdan sonra başladığına vurgu yaptı.

Liana Spiropoulou imzalı haberde ‘Atina çabucak yardım teklifinde bulundu ve her seviyede dayanışma açıklamaları yapıldı: Yunanistan Cumhurbaşkanı, hükümet, siyasi partiler, sendikalar ve her türlü sivil toplum kuruluşu yardım etme isteklerini lisana getirdiler. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Türkiye’yi ziyaret eden birinci üst seviye Avrupalı ​​yetkili oldu. Mevlüt Çavuşoğlu Yunan mevkidaşını kucaklayarak karşıladı’ tabirlerine yer verildi.

‘YENİ PERİYOT AVRUPA’YI DA ETKİLİYOR’

İki ülke ortasındaki münasebetin normalleşmesinin tüm Avrupayı etkilediğine vurgu yapan Bild şu değerlendirmede bulundu;

‘Eski düşmanlar ortasındaki ani aşk artık iki ülkenin başkanları tarafından resmen imzalandı ve bu yeni periyot yalnızca iki ülkeyi değil tüm Avrupa’yı etkiliyor. Bunun nedeni göç Krizi.’

Birleşmiş Milletler’in (BM) raporuna nazaran 2023’ün birinci çeyreğinde yalnızca Orta Akdeniz’de 441 göçmen ömrünü yitirdi.

HER YIL YÜZLERCE GÖÇMENE MEZAR OLUYOR

Umuda seyahat yüzlerce göçmenin canına mal oluyor. Türk Kıyı Güvenliği’nin değerine vurgu yapan Bild, Türkiye’nin göç krizinde Yunanistan ile işbirliğini artırdığını belirtti.

Bild ‘İyi niyet o kadar ileri gitti ki, Türk kıyı güvenliği düzinelerce tekneyi Yunan sularına ulaşmadan evvel durdururken, beşerler Batı Trakya sonlarına geri götürüldü’ dedi.

Aynı haberde ‘Resmi sayılara nazaran 1 Haziran’dan 12 Temmuz’a kadar 4 bin 291 göçmen taşıyan 166 teknenin Avrupa’ya girişi engellendi. Tıpkı vakitte, Türk güçleri tarafından Meriç ırmağı hududundaki birkaç adada yüzlerce kişi tutuklandı. Yalnızca bir hadisede 330 kişinin iade edildiği bildirildi’ sözlerine yer verildi.

‘TÜRKİYE’NİN UYGUN NİYETİ ÇOK YARDIMCI OLUYOR’

Bild Yunan hükümetinin eski ulusal güvenlik danışmanı Alexandros Diakopoulos’un görüşlerine de haberde yer verdi.

Diakopoulos, BİLD’e ‘Türkiye’nin yeterli niyeti çok yardımcı oluyor’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir