Bakan Kirişçi, seçim propagandasına ‘öbür dünya’yı alet etti: ‘O tarafta soracaklar’

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, AKP Ağrı Vilayet Başkanlığında partililerle bir ortaya geldi. Burada konuşan Kirişci, AKP’nin iktidara geldiği günden bu yana 20 yıl boyunca girdiği her imtihandan muvaffakiyetle çıktığını söyledi.

Türkiye nüfusunun her geçen gün arttığını, bunun da dünya ülkeleri ortasında avantaj sağladığını belirten Kirişci, şöyle konuştu:

“Her yıl bu ülkenin nüfusuna 700 bin kardeşimiz, evladımız ekleniyor. Biz iktidara geldiğimizde 65 milyondu, bugün 85 milyon nüfusumuz var, 20 milyon… Hollanda’nın 17 milyon nüfusu var. Ortada bir efelenen, hadsizlik yapan Yunanistan’ın 8,5-9 milyon nüfusu var. Avrupa’nın başşehri Belçika’nın 9,5 milyon nüfusu var. Siz artık bu nüfusun iki katından fazlasını kendi iktidarınız dönenimde mevcut nüfusunuza eklemlemişsiniz. Bu nüfus artış süratimiz bizi memnun ediyor. Bir nüfusumuz olacak, iki nüfuzumuz olacak. Güçlü olacağız.”

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan’a yaptığı ziyaretlere de değinen Kirişçi, “Tarihin yüklediği misyondan hiçbirimiz kaçamayız. Nedir bu misyon? Bütün mazlum milletlerin bize muhtaçlığı var, bütün insanlığın gereksinimi var. Zira biz yaratılanı Yaradan’dan dolayı severiz. Bizde din, lisan, ırk, mezhep, köken, etnik ve orjin üzere bu türlü bir kaygımız yok. Aliya İzzetbegoviç, Allah gani gani rahmet eylesin, orada katliamların olmaması için ne kadar çaba ettiğini hepimiz biliyoruz. Artık benzeri çabayı Cumhurbaşkanımız veriyor. Savaş olsun istemiyoruz. Biz barış olsun, beşerler huzur içerisinde yaşasın istiyoruz” tabirlerini kullandı.

“O TARAFTA SORACAKLAR”

2023’te yapılacak seçimlerin, bugüne kadar yapılan seçimlerin hepsinden daha değerli olduğunu söyleyen Kirişçi, seçimlerin değerini anlatmak isterken “öbür dünya” vurgusu yaptı. Kirişçi’nin sözleri şöyle:

ERDOĞAN DA YAPMIŞTI

Bakan Vahit Kirişçi’nin “öbür dünya”ya işaret ederek seçim takviyesi istemesi AKP için bir birinci değil. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 2017 anayasa değişikliği referandumu öncesi eski Bursa Atatürk Stadyumu’nda düzenlenen toplu açılış merasiminde yaptığı konuşmada, ‘hayır’ oyu vereceklere seslenmiş ve “Buna karşı çıkacağım derken, dünyanızı da, ahiretinizi de tehlikeye atmayın” demişti. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir