Barajlarda su sıkıntısı var mı? Bakan Kirişci açıkladı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci canlı yayında gündeme dair kıymetli açıklamalarda bulundu.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin açıklamalarından satır başları;

Önce pandemi sonra savaş yaşanmasına karşın ülkede rafta hiçbir şeyin eksikliği hissedilmedi. Tarım kesimi dış ticaret fazlası veren bir bölüm. 2022 için arzuladığımız üretimi yapacağız. Şu anda 125-126 milyon tonlara geldi. Bu evvelki yıla nazaran yüzde 6’lık artış manasına geliyor. Ayçiçeğinde bu yıl yüksek rekolte bekliyoruz, hububat da o denli. Bu yıl yağışlar pek hoş gidiyor. 2022 sayısı 2020 sayısını inşallah yakalayacak. 

Uzun yıllar eylül ortalamamız 20,9, bu yıl 21,9 üzere daha sıcak geçti. Kuraklık ismine atılması gereken adımlarla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Türkiye su yoksulu değil lakin su zengini de değil. Biz kuraklık aksiyon planıyla kendi su ölçümüzü dikkate alarak buna uygun eser planlamaları yapmakla mükellefiz. 

ÇİFTÇİ TAKVİYE ÖDEMELERİ ÖNE ALINDI

Üreticilerimizin büyük bir memnuniyeti var. Üreticiler finansman idaresinde zahmet çeken beşerler. Ödemeyi 6 ay öne çektik. Yalnızca mazot ve gübre alımında kullanılabilecek. İkincisi faiizsiz olarak muhtaçlığı olan finansman sağlanması için 100 bin liralık kredi limitini de 200 bin liraya çıkardık. 

Mazot ve gübre dayanağı hafta sonuna gerçek yapılacak.

ET VE SÜTTE FİYAT ARTIŞINA ÖNLEM

Burada altı çizilmesi gereken üretim planlaması. Pek çok geliştirdiğimiz uygulamalarımız var. Et Süt Kurumu kontratlı besicilik çerçevesinde alım ve fiyat garantisi sağlanıyor. Süte gelince dünya fevkalâde bir periyot yaşıyor. Hayvancılıkla ilgili biz daha iyiyi yapmanın çabası içindeyiz. Süt hayvancılığı olmazsa olmazdır. Son yaptığımız uygulamada da 8,5 lira olarak açıklandı. Primi 50 kuruş artırdık, 9 liraya getirdik. 

ANTALYA’DAN İSTANBUL’A DOMATES 4 GÜNDE GELİYOR

(Gıda fiyat artışları mercek altında) Örtü altı yetiştiriciliği konusunda bir üretim tarafı, iki üretimden tüketime olan zincirle ilgili süreçler. Antalya’da bir kilo domates İstanbul’a 4 günde geliyor. Diyoruz ki, kent tarımı. Bu zinciri kısaltıyor. Türkiye’de hallerde süreç gören toplamın yüzde 50’si. Oralardaki sistemleri da alt komite incelemeye başladı. Bunları ne kadar kısaltır, şeffaf hale getirirsek o kadar aralık kat ederiz. 

Ekmekte unun maliyet içindeki hissesi yüzde 27. Personellik maliyeti, yakıt var. O tesirleri de dikkate alıyor olmamız lazım. Tek başına besin enflasyonu olarak söz ediyor olmak çok hakikat olmuyor. Bu zinciri biz masaya yatıracağız.

Kent tarımına tartı vereceğiz. Birincisini Dikili’de yaptık. Seraların kullanım müddetini artırmış olacağız. Yerinde üretim, yerinde istihdamın üzerinde yüklü olarak duruyoruz. 

KENT TARIMINA TARTI VERECEĞİZ

Kent tarımına tartı vereceğiz. Birincisini Dikili’de yaptık. Seraların kullanım mühletini artırmış olacağız. Yerinde üretim, yerinde istihdamın üzerinde yüklü olarak duruyoruz. 

(Tarımda planlı üretim adımları) Kamunun üreticiden haberi yok, üreticinin de vereceği hesap yok. Planlı üretimdenkastımız, toprak özellikleri, iklim dataları, üreticinin yatkınlığı.. Bütün bunların dikkate alınması gerekiyor. 

(Yurt dışında tarım faaliyetleri) 2053 için öngörülen nüfus 105 milyon. Biz kamu olarak bu ülkelerde toprak almıyoruz. Kendi özel bölümümüzün yansıtabileceği imkanları oluşturuyoruz. 

SİVAS’TA EZA OLABİLİR

(Barajlarda su kasveti var mı?) Kasım ayında tahminen Sivas için bir şey olabilir. Ancak bu Sivaslıları panilkletecek durum değil. Bunun dışında epey kâfi. Kentlerimizin içme suyuyla ilgili bir sorunları gözükmüyor. Bir evvelki yılki kuraklıktan ötürü rezervi daha fazla tüketmemizin de tesiri var. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir