Beyaz Saray silahlı şiddete tepki olarak turuncu ışıklarla aydınlatılacak

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, günlük basın toplantısında, ABD Başkanlık konutu Beyaz Saray’ın bu akşam Ulusal Silah Şiddeti Farkındalık Günü çerçevesinde silahlı şiddete reaksiyonun sembol rengi olan turuncu ışıklarla aydınlatılacağını belirtti.

Basın toplantısında turuncu bir elbiseyle gelen Jean-Pierre,

“Beyaz Saray bu akşam turuncu ışıklarla canlı yayında olacak. Ve bugün üzerimde de görebileceğiniz üzere çoğumuz turuncu giyiyoruz. Öldürülen ve yaralanan binlerce Amerikalıyı ve ülke genelinde silahlı şiddet hareketlerini hatırladığımız için büsbütün turuncuyu tercih ediyoruz.”

dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü, 10 yıl evvel Chicago’da Hadiya isminde 15 yaşındaki kız çocuğunun bir oyun parkında silahla vurularak öldürüldüğünü, arkadaşlarının turuncu elbiselerle onun için bir anma programı yapmasıyla başlayan reaksiyonun Ulusal Silah Şiddeti Farkındalık Günü’ne dönüştüğünü söz etti.

Jean-Pierre, ormanda avlanmaya giden insanların kendilerine öteki avcılar tarafından ateş edilmemesi için turuncu rengi tercih ettikleri anekdotunu paylaştı.

ABD Başkanı Joe Biden’ın, en değerli silah güvenliği yasasını imzalamış olmaktan gurur duyduğunu lisana getiren Jean-Pierre,

“Başkan, Kongreyi silahlı şiddet salgınımızı dizginlemek, kozmik geçmiş denetimleri yapmak, ateşli silahların inançlı bir formda saklanmasını mecburî kılmak ve akın silahlarını yasaklamak üzere sağduyu ıslahatları konusunda harekete geçmeye çağırmaya devam ediyor.”

diye konuştu.

Beyaz Saray Sözcüsü, Lider Yardımcısı Kamala Harris’in de ilerleyen saatlerde John Lewis Lisesi’nde Biden idaresinin silahlı şiddeti azaltmak için yaptıkları hakkında konuşarak gençleri silahlı şiddeti sona erdirme ve hayat kurtarma uğraşlarına öncülüğe devam etmeye çağıracağını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir