Bin lira sınırına yaklaşan altında sert düşüş: Açıklamalar piyasaları bozdu!

Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları sonrası piyasalardaki istikrar değişti. Peki altın fiyatlarındaki düşüşün nedeni ne? İşte ayrıntılar… 

ALTINDAKİ DÜŞÜŞÜN SEBEBİ NE?

Konuyla ilgili milliyet.com.tr’ye açıklamalarda bulunan İnfo Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Tuna Çetinkaya şu tabirleri kullandı: “ABD Merkez Bankası’nın (Fed), 75 baz puanlık artış sonrasında Lider Powel’ın açıklamaları piyasaları bozdu. Faiz artışında sona geliniyor beklentisinin bilakis, şimdi faiz artırımlarına orta vermek için erken açıklaması doları güçlendirdi. Bu durum altın üzere risk varlıklardan çıkış olmasına sebep oldu.

ONS ALTINDA 1600 DOLARIN ALTI GÖRÜLÜR MÜ?

1600’lü düzeyler kıymetli dayanak, ons altında bu geri çekilmeler önümüzdeki devir için alim fırsatı olabilir. Zira bu açıklama bundan sonraki süreçlerde gelmesi beklenen son şahin açıklama olabilir. Sona yaklaşılacağına yönelik beklentiler kısa mühlet içerisinde fiyatlanmak istenebilir.

ARALIK AYI FED FAİZ BEKLENTİSİ NEDİR?

50 baz puanlık bir artışla yılı tamamlaması bekleniyor.

GOLDMAN SACHS, FED’İN FAİZİ YÜZDE 5 DÜZEYİNE KADAR ARTIRACAĞINI ÖNGÖRDÜ. SİZCE FAİZ ORANI YÜZDE KAÇ DÜZEYİNDE ZİRVE YAPAR?

Yüzde 5-5.25 aralığı bizim beklediğimiz zirve noktası. Buraya süratle gelmek yerine orta kararlarda pas geçmesi mümkün olabilir. Tabi bunu gelecek veriler belirleyecek.

BU HAFTA NEREDEYSE BİN LİRAYI GÖREN GRAM ALTINDA DÜŞÜŞ DERİNLEŞTİ. GRAM ALTINDA DÜŞÜŞÜN DEVAMINI BEKLİYOR MUSUNUZ?

Ayni biçimde gram altın yatırımı için alım kollayanlar için de bu düzeyler bir fırsat olabilir. Gram altının tekrar bin lira düzeyinin üzerine yönelmesini bekliyorum.”

ALTINDA SON DURUM!

Gram altın yeni güne 982 lira düzeyinde başlarken, Dolar/TL 18,61 lira düzeyinde süreç görüyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir