Büyük dönüşümde ilk anahtar teslimi

BURSA (İGFA) – Bursa’nın zelzeleye dirençli kent haline gelmesi maksadıyla kentsel dönüşüm projelerini kesintisiz sürdüren Büyükşehir Belediyesi, BURKENT iştiraki tarafından inşaatların yapıldığı İstanbul Caddesi Kentsel Dönüşümünde birinci etapta yer alan konut ve dükkanların anahtarlarını hak sahiplerine teslim etti. Anahtar teslim merasimine Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Bursa Milletvekili Mustafa Varank, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, Vilayetler Bankası Genel Müdür Recep Türk, TOKİ Lideri Ömer Bulut, Ak Parti Vilayet Lideri Davut Gürkan, MHP İl Başkanı Muhammet Tekin, Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, Ak Parti Mahallî İdarelerden Sorumlu Lider Yardımcısı Recep Altepe ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“Kentsel dönüşüm güç iştir”

Türkiye’nin bir zelzele ülkesi olduğunu ve bilhassa Bursa’nın da bir zelzele gerçeği olduğunun farkında olduklarını lisana getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Kentsel dönüşüm yapmak ve konuşmak güç iştir. Allah’a hamdolsun ki hem anahtar teslim merasimini yapacağımız hem de temel atmalarını canlı temaslarla gerçekleştireceğimiz kentsel dönüşüm için bir ortaya geldik. Sayın Bakanım, Türkiye’nin dört bir yanında kentsel dönüşümler gerçekleştiriyorsunuz. Bilhassa maalesef geçen yıl, 13 ay evvel gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli iki zelzele 11-12 vilayetimizde yaklaşık 53 bin vatandaşımızın vefatı ve 800 binden fazla binanın yıkımıyla sonuçlandı. Acıların sarılması ismine Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bölgeyi hem Genel Lider Yardımcısı ve sonra da Bakanımız olarak karış karış gezdiğinizi biliyoruz. Bursa da sarsıntı neslindeki vilayetlerden bir tanesi. Aslında ülkemiz sarsıntı kuşağında” diye konuştu.

“Kentsel dönüşümde önemli bir uzaklık kat ettik”

Kentsel dönüşümün ciddiyeti ile 14 farklı noktada çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Lider Aktaş “Birileri kentsel dönüşümü zikrediyor olsa da biz bu çalışmalara çok evvelce başladık ve önemli aralar aldık. Bugün 20 yıl belediye başkanlığı yapıp 540 bin nüfuslu bir ilçede bir tane dahi kentsel dönüşüm gerçekleştirmeyenler, bir fıkra üzere bugünlerde kentsel dönüşüm yapmaktan bahsediyorlar. Lakin biz Arabayatağı’nda, Ulus’ta, Değimenönü’nde, Karapınar’da, Yiğitler’de, 75. Yıl’da, Esenevler’de, İstanbul Caddesi’nde, Beşyol’da, Sıcaksu’da, Gaziakdemir’de ve kısacası şuanda Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşümü olan 420 dönümlük Akpınar’da hem yeni inançlı konutlar yapmak hem de Bursa’nın tıkanan damarlarını açmak, yeni yollar açmak için elimizden gelen bütün çabası sizden aldığımız güçle, dayanakla ortaya koyuyor ve çalışıyoruz. Birebir vakitte yeşil alanlar da üretiyoruz” diye konuştu.

“Hanlar Bölgesindeki dönüşümle tarih gün yüzüne çıktı”

Önemli dönüşüm projelerinden birinin de 480 dönümlük, 13 han ile bedesten çarşıların, en büyüğü Ulu Cami olmak üzere 21 tane caminin de içinde bulunduğu Hanlar Bölgesi Çarşıbaşı Kentsel Dönüşümü olduğuna değinen Lider Aktaş, bölgenin gün yüzüne çıkması ve tarihin nefes alması ismine projeye takviyelerinden dolayı Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere Bakan Özhaseki ve ekibine teşekkür etti. Ayrıyeten evvelki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye de teşekkür eden Lider Aktaş “Recep Liderimizin periyodu itibariyle başlamış kentsel dönüşümler vardı, bizler de arttırarak devam ediyoruz” dedi. Beşyol’da planlanan çalışmalara da değinen Lider Aktaş, “Beşyol’da çalışmalara başladığımız ilişki yolu da hayli değerli bir proje. Eski yapılar ortadan kalkarken kavşak luplarını ve yolları da yenilemiş oluyoruz. İnşallah canlı irtibat ile 4 farklı noktada da temel atma merasimiyle dönüşümlerimizi başlatmış olacağız” diye konuştu.

“100 bin konut dönüştüreceğiz, 16 bin yeni toplumsal konut yapacağız”

Bursa’da gerçekleşen dönüşüm çalışmalarını TOKİ ve BURKENT marifetiyle gerçekleştireceklerini belirten Lider Aktaş, “Arabayatağı’nda, Ulus’ta, Sıcaksu’da, Yiğitler’de, Beşyol’da, 1050 Konutlar’da yapacağımız kentsel dönüşümlerimiz var. Bilhassa ismi her ne kadar 1050 Konutlar olsa da 2300 tane konutun var olduğu bir dönüşüm projesinden bahsediyoruz. Bu dönüşümlerin tamamını ya TOKİ marifetiyle ya da kendi iştiraklerimizden BURKENT marifetiyle gerçekleştiriyoruz. Allah’a hamdolsun İstanbul’un beşte biri olan Bursa, bu dönüşümleri gerçekleştiriyor. Birazdan Sayın Bakanımızla beraber başlatacağımız dönüşümlerin yaklaşık 10 binden fazla konutu kapsadığını da bilhassa belirtmek istiyorum. Biz 14 farklı noktada bu dönüşümleri hayat geçiriyoruz. Biz önümüzdeki 5 yılla alakalı kendi gücümüzle, kendi kaynaklarımızı sonuna kadar kullanarak özel dalla birlikte 100 bin konutun dönüşümü ve 16 bin tane yeni toplumsal konutun ortaya çıkarılması ile alakalı bir maksat koyduk. 2017 yılına kadar BURKENT hafriyat döküm alanlarını işletiyordu. Artık ise BURKENT yalnızca 40 tane mimar, mühendis ve şehir plancısıyla dönüşüm şirketine dönüştü. Bu süreçte Bakanlığımızın takviyesi ve katkısı çok değerli. Proje takviyesi, TOKİ dayanağı ve hazine toprakları ile ilgili takviyesi değerli. İnşallah bir beş yıl sonra geriye dönüp baktığımızda Bursa’da kıymetli dönüşümleri daima birlikte gerçekleştirmiş olacağız. Bu devir inşallah kentsel dönüşümlerle dirençli bir Bursa ortaya çıkarmak ismine el ele, kol kola Bursa’yı dönüştürmeye kararlıyız. Anahtarları alarak yeni konutlarında yaşayacak hemşerilerime iyi olsun” tabirlerini kullandı.

“Asrın felaketinde asrın dayanışmasını ortaya koyduk”

Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşümü için Bursa’da olduğunu belirterek kelama başlayan Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Bursa’da gerçekleşecek kentsel dönüşümler için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını söyledi. Sarsıntı gerçeğini bilerek dönüşümü önemsediklerini ve sarsıntı bölgesindeki konut çalışmalarının da hummalı bir biçimde devam ettiğini söyleyen Bakan Özhaseki “10 bin 200 konutluk dönüşümü yani Türkiye’nin tahminen de en büyük kentsel dönüşümü için bir taraftan yıkım bir taraftan da temel atma merasimleri gerçekleştireceğiz. Biz Bakanlık olarak bu hususta üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız. Malumunuz bir yıl kadar evvel Kahramanmaraş merkezli büyük bir zelzele felaketi ile karşı karşıya kaldık. 9 saat ortayla, 3 dakika kadar süren uzun bir sarsıntıydı. Japonya’da genelde olan ve alışılagelmiş sarsıntılarla, açık denizlerde 30-40 km kadar derinde ve yerleşim yerlerine epey uzak meydana gelen zelzelelerle, kentlerimizin altından 3-5 kim kadar derindeki yarar meydana gelen sarsıntısı kıyaslamak yanlıştır. Toplam 18 ilimiz ve 14 milyon kadar insanımız bu zelzele felaketinden etkilendi. 850 bin konut ve iş yerimiz yerle bir oldu. Maddi ziyanlar 100 milyon doların üzerinde. Manevi ziyanı esasen tanım ve kestirim edemiyoruz. Her ocaktan hala acı ve gözyaşı yükselmeye devam ediyor. Birinci günden itibaren büyük bir gayret içerisine düştük. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere bütün bakanlarımız ve devlet vazifelileri ile iş başındaydık. Naçizane o devirde Mahallî İdarelerden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı olarak 810 belediyemiz ile bir arada tüm arkadaşlarımızı zelzele bölgesine yönlendirdik. Alinur Aktaş Liderim Hatay’da ve Gaziantep’te aylarca çalıştı, büyük işler yaptı, buna şahidiz. Bir millet ayaktaydı, Allah sizlerden razı olsun. Zelzele bölgesini yurt dışından ziyaret eden büyükelçi ve bakanlar, bu hasarın 4’te 1’i bizde olsaydı, biz bunun altından kalkamazdık dediler. Biz bu büyük sarsıntı felaketini adeta asrın dayanışmasına dönüştürdük. 300 bin civarında inşaatımız şuan devam ediyor. Geçtiğimiz ay itibariyle 46 bin konutumuzu vatandaşlarımıza teslim ettik. Ay başına kadar da 30 bin kadar konutu teslim edeceğiz. İnşallah sonrasında her ay 15 bin- 20 bin civarında konutu hak sahiplerine teslim edeceğiz. Konteyner kentteki insanlara kelam verdik. Onlar o zorluklar içerisinde yaşarken bizlerin rahat etmeye hakkı yok diye düşünüyoruz” diye konuştu.

“Deprem, siyaset üstü bir meseledir”

Bakanlık olarak seferberlik ilan ederek 110 bin kişilik bir çalışan ordusuyla zelzele bölgesinde hizmetlerin devam ettiğini vurgulayan Bakan Özhaseki “Hamdolsun ki sözlerimizi yerine getiriyoruz ve bir bakan yardımcısı arkadaşımız sürekli sarsıntı bölgesinde. Sarsıntı bölgesinde teslim ettiğimiz ve imalini da süratle sürdürdüğümüz meskenlerin varlığı ve teslimi noktasında karalama kampanyası yürütenler ve yanlış telaffuzlarda bulunanlar var. Sarsıntı, siyaset üstü bir problemdir. Binden fazla şantiyemizle 4333 köyde hummalı bir çalışma ile konutlarımızı inşa etmeye devam ediyoruz. Türkiye bir zelzele bölgesidir. Şuanda 500’e yakın hareketli fay sınırı var. Ne vakit, nerede kırılacak bilinmiyor. Bu gerçeklikten hareketle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Osmangazi İlçemizin Altınova mahallesinde ve kentin kuzey taraftan girişi niteliğindeki İstanbul Caddesi’nin iki yakasını kapsayan 160 hektarlık alanda Bursa Büyükşehir Belediyemiz tarafından 7 etaptan oluşan kentsel dönüşüm projemizin 1. etabında anahtar teslim merasimi gerçekleştireceğiz. Bu alandaki vatandaşlarımızın tamamının isteğini almıştık. Bugün de 74 konutun, 19 ofisin ve 3 işyerinin anahtarlarını hak sahiplerine teslim etmenin gururunu yaşıyoruz. Bu alanda ayrıyeten 1.252 konutun daha üretim çalışmaları başladı. İnşaatların tamamlanması ile bu alanda toplamda yaklaşık 3.500 konut üretmiş olacağız. Bu kapsamda çalışmalarından dolayı Büyükşehir Belediye Liderimizi kutluyor, hak sahibi vatandaşlarımıza da iyi olsun” dedi.

Açılış konuşmaları akabinde Bakan Özhaseki ve protokol eşliğinde tapu ve temsili anahtar teslim merasimi gerçekleştirildi. Akabinde afetlere karşı sağlam ve dirençli yapıların inşasına başlamak ismine temel atma merasimleri Yiğitler-Esenevler-75. Yıl, Arabayatağı-Ulus, Değirmenönü-Karapınar ve Akpınar-1050 Konutlar’dan canlı temas ile gerçekleştirildi.

5 milyon metrekare alan için start verildi

Arabayatağı’ndaki canlı irtibat da Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz “Yaklaşık 5 milyon metrekare alandaki dönüşüm için buradayız. Burası riskli bir alandı. Büyükşehir Belediyemizle birlikte yıkarak dönüşüm projeleri kapsamında kamuya ilişkin rezerv alanlarda da sarsıntıya dirençli konutlar üretiyoruz. Temelini atacağımız alanda Büyükşehir Belediyemiz 609 konut üreterek buradaki dönüşüme büyük takviye sağlamış olacak” dedi. Bakan Özhaseki, kazasız belasız bir inşaat süreci ve devamında vatandaşların huzur içinde yaşamalarını dileyerek güzel uğurlu olması temennisiyle Arabayatağı-Ulus Kentsel Dönüşümünün temel atma merasimini gerçekleştirdi.

Karapınar’da etap etap dönüşüm başlıyor

Karapınar’daki Kentsel Dönüşüm alanındaki canlı yayında dönüşümle ilgili bilgiler veren Bursa Milletvekili Müfit Aydın, “Karapınar, Değirmenönü’nde 54 hektar alan, 2685 bağımsız kısım ve 2047 hak sahibi var. 2 parselde 94 dairenin inşası devam ediyor. 96 dairenin de temel atma merasimini gerçekleştireceğiz. Etaplar halinde devam eden sürecimiz ile vatandaşlarımızı daha sağlıklı bir yaşama kavuşturacağız” dedi. Bakan Özhaseki’nin talimatıyla temel atma merasimi startı verildi.

42 Hektar alanda beklenen dönüşüm

Akpınar-1050 Konutlar Temel Atma törenindeki temas da Bursa Milletvekili Emel Gözükara Durmaz, “Dönüşümü yıkımlarla başlatılan 42 hektar büyüklüğündeki alanda temel atma merasimi gerçekleştiriyoruz. 1050 Konutlar uzun yıllardır kentsel dönüşüm bekliyordu. Bu alanda ekonomik ömrünü bitirmiş ve zelzelede yıkılma riski yüksek binalar bulunuyordu. Alinur Liderimizin uğraşı ile yeni imar planları onaylanarak kentsel dönüşümü başlatmış olduk. İyi, uğurlu olsun” diye konuştu. Bakan Özhaseki’nin talimatıyla Akpınar 1050 Konutlar’da temel atma merasimi gerçekleştirildi.

6.19 hektar alanda dönüşüm başladı

Yiğitler, Esenevler, 75. Yıl Kentsel Dönüşümü alanında ise Bursa Milletvekili Osman Mesten dönüşüm ile ilgili detayları paylaşarak “Yiğitler-Esenevler-75. Yıl mahalleleri kentsel dönüşümünün temel atma merasimini gerçekleştiriyoruz. Toplam 6.19 hektar büyüklüğündeki kentsel dönüşüm alanında toplam 490 adet bağımsız kısım inşa edilecektir. 3 etaba ayrılan kentsel dönüşüm projesinde 2022 yılında başlayan başlayan 1. etabın 2. kısmının temel atma merasimini bugün gerçekleştireceğiz. Güzel, uğurlu olmasını temenni ediyoruz” dedi. Bakan Özhaseki ise 10 binden fazla konutun temelini attıklarını ve devamının gelmesi temennisinde bulunarak Yiğitler-Esenevler -5. Yıl mahalleleri kentsel dönüşümünün temel atma merasimini gerçekleştirdi. Bakan Özhaseki, ortaya koyduğu kentsel dönüşüm çalışmaları ve bu mevzudaki iradesinden ötürü Lider Aktaş’ı tebrik etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir