En büyük ekonomik krizini yaşayan Sri Lanka’ya IMF’den 2,9 milyar dolarlık onay

Sri Lanka Devlet Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, IMF’nin ülkeye yönelik Genişletilmiş Fon Kolaylığı (EFF) kapsamında 2,9 milyar dolarlık kurtarma paketini kabul ettiği belirtildi. IMF’den yapılan açıklamada da idare şurasının EFF kapsamında 48 ay vadeli programı onayladığı kaydedildi.

Açıklamada, programın hedefinin “Sri Lanka’nın makroekonomik istikrarı ile borç sürdürülebilirliğini inşa etme, iktisadın fakirler üstündeki tesirini azaltma, finansal bölüm istikrarını müdafaa ve idare ile büyüme potansiyelini güçlendirme” olduğu belirtildi.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, açıklamada yer verilen değerlendirmesinde, Sri Lanka’nın bu krizin üstesinden gelmesi için EFF dayanaklı programın süratlice ve vaktinde uygulanmasının değerli olduğunu söz etti.

Sri Lanka’daki durum

Ekonomik krizle çaba eden Sri Lanka’da, mali durum ve yakıt meşakkatine yönelik artan protestoların ardından Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa, eşi ve iki muhafazasıyla 13 Temmuz 2022’de Maldivler’e, bir sonraki gün de Singapur’a gitmişti.

Rajapaksa, 14 Temmuz 2022’de elektronik posta yoluyla istifa mektubunu göndermişti. Bunun akabinde 20 Temmuz 2022’de Sri Lanka Meclisi’nde yapılan oylamada, Geçici Devlet Başkanı ve Başbakan Ranil Wickremesinghe, ülkenin yeni devlet başkanı seçilmişti.

Sri Lanka’nın toplam dış borcu 51 milyar doları aşarken 2021’de vadesi dolan yaklaşık 7 milyar dolarlık borcu temerrüde düşmüştü.

Tarihinin en ağır ekonomik kriziyle karşı karşıya kalan Sri Lanka, IMF ile yürüttüğü görüşmeler sonucu 2,9 milyar dolarlık kredi ön mutabakatına varmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir