Esenler Otogarı’nın son durumu korkuttu… ‘Demir sıklığı deprem yönetmeliğine uygun değil’

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki sarsıntıların akabinde İstanbul’da yapıların dayanıklılığı konusunda tartışmalar devam ederken her gün binlerce insanın kullandığı Büyük İstanbul Otogarı’nın son durumu gündeme geldi.

Esenler’de bulunan otogardaki birçok kolon ve kirişin sıvalarının döküldüğü, içerisinde bulunan demirlerin açığa çıktığı, kimilerinin vakitle korozyona uğrayarak paslandığı görüldü. İstanbul Arel Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kısım Lideri Prof. Dr. Mehmet Fatih Altan, fotoğraflarda ve imgelerde görüldüğü kadarıyla taşıyıcı niteliğindeki çelik çubukların, inşaat demiri denilen kısımların ve kollayıcı beton katmanların soyulmuş vaziyette görüldüğünü söyledi.

‘2018 Türkiye Sarsıntı Bina Yönetmeliği’ne uygun değil’

Demirin korozyona uğramaması için dışına 4-5 santimetre beton kaplama yapıldığını, böylelikle oksijenin demire ulaşmasının ve paslandırmasının önüne geçildiğini lisana getiren Prof. Dr. Altan, önlem alınmazsa korozyona uğrayan demirin çapının gün geçtikçe küçüleceğini ve taşıyıcılığını yitireceğini aktararak, yapılacak çalışmayla demirin bir an evvel güçlendirilebileceğini, en azından beton kaplamasının yapılıp demirin hava ile temasının kesilmesi gerektiğini bildirdi.

Eski yapılarda birleşim noktalarına da dikkat ettiklerinin altını çizen Altan, “Kolon, kiriş ve bunların taşıyıcı elemanlarının birleşim noktalarındaki demir sıklığının ‘2018 Türkiye Zelzele Bina Yönetmeliği’ne uygun olmadığı görülmektedir. Bu yönetmeliğe uygun hale getirilmesi lazım” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir