İzmir’de toplu ulaşıma zam geldi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Uyum Merkezi (UKOME), toplu ulaşım araçlarında uygulanan fiyat tarifesinin güncellenmesi gündemiyle toplandı. Genel Sekreter Barış Karcı idaresindeki toplantıya ilgili daire başkanlıkları, toplu ulaşım kuruluşları, kentteki kamu kurumları ile ferdî toplu nakliyecilik kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Oybirliği ile alınan kararla ESHOT, İZDENİZ, İzmir Metro, İzmir Tramvay ve İZBAN’da geçerli toplu ulaşım fiyat tarifesine artırım yapıldı.

İzmirim Kart ile tam biniş fiyatı 8,78 TL, öğretmen ve 60 yaş kartları ile biniş fiyatı ise 7,56 TL oldu.

ÖĞRENCİ FİYATLARINDAKİ ARTIŞ ASGARÎ SEVİYEDE TUTULDU

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in isteği doğrultusunda öğrenci biniş fiyatına yapılacak artışın sembolik bir seviyede yapılmasına karar verildi. Buna nazaran öğrencilerin toplu ulaşımdan 3 TL’ye yararlanacağı açıklandı.

Yeni artırımlarla birlikte tam binişlerde 120 dakika içerisinde yapılan birinci aktarma fiyatı 3,50 TL, ikinci aktarma ise 2 TL olarak güncellendi. Öğrenciler, öğretmenler ve 60 Yaş İzmirim Kartı sahiplerinin, aktarma fiyatı ödememesine yönelik uygulamanın ise devam ettiği belirtildi.

Günün muhakkak saatlerinde yüzde 50 indirimli ulaşım imkânı sağlayan Halk Taşıt uygulamasında ise  tam biniş 4,39 TL, öğrenci fiyatı 1,50 TL oldu. Halk Taşıt tam binişlerinde birinci aktarma için 1,75 TL, ikinci aktarma 1 TL olacak. Üçüncü ve sonraki aktarmalardan fiyat alınmıyor.

“ASGARİ ÜCERETE YAPILAN ARTIŞTAN DÜŞÜK”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Barış Karcı, yeni tarifede tam biniş artış oranın (yaklaşık yüzde 36) minimum fiyata yapılan yüzde 54,5’lik artıştan düşük olduğuna dikkat çekti.

Toplu taşıma hizmetinin, kamusal bir hizmet olduğunu, karlılık gözeterek yapılmadığını hatırlatan Karcı, “İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak toplu ulaşım kurum ve kuruluşlarımızı daima sübvanse ediyoruz. Yeni tarife sayıları baz alındığında, biniş başına Büyükşehir Belediyesi olarak 16,79 TL takviye vereceğiz” dedi.

“ZORLANDIĞIMIZ BİR GERÇEK ANCAK MAKUL DÜZENLEMELERLE DEVAM EDECEĞİZ

Ekonomik açıdan güç bir periyottan geçildiğini belirten Karcı, kelamlarını şöyle tamamladı: “Hepimizin bildiği üzere akaryakıt ve güç maliyetleri başta olmak üzere yedek modül, işçi ve gibisi başka artışlar, işletme maliyetlerini önemli ölçüde yükseltti. Bu tablo, sene başında yapılan bütçe planlamalarını da olumsuz etkiliyor.

2022 yılı başında toplu ulaşım sübvansiyon sayısını 2 milyar TL olarak öngörmüştük. Aralık iki itibariyle kasamızdan çıkan takviye ölçüsü 3,5 milyar TL’yi bulmuş durumda. Yeni yılda bu sayının 4 milyar TL’nin de üzerine çıkacağını öngörüyoruz. Çok zorlandığımız bir gerçek lakin hemşehrilerimiz için olabildiğince makul düzenlemelerle bu hizmeti en düzgün biçimde vermeye devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir