İznik, UNESCO Dünya Mirası Daimi Listesi yolunda

Kültür ve Turizm Bakanlığının, Bursa‘nın İznik ilçesiyle ilgili UNESCO Dünya Mirası Daimi adaylığı için gönderdiği belge, UNESCO tarafından içerik ve formatıyla eksiksiz olarak kabul edildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya nazaran, UNESCO’nun müracaat organı ICOMOS uzmanlarının evrak inceleme, alan ziyaretleri ve rapor incelemeleriyle devam edecek sürecin akabinde İznik’in Dünya Mirası Listesi’ne alınıp alınmadığı, 2024 yılı haziran ayında yapılacak komite toplantısında ilan edilecek.

Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarıyla Bursa, 2014 yılında Hanlar Bölgesi, Sultan Külliyeleri ve Cumalıkızık ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş, böylece kentin memleketler arası alanda tanıtımı için değerli bir adım atılmıştı. Yapılan çalışmalar kapsamında, çini ve Bursa ipeğinin ön planda olduğu zanaat ve halk sanatları kolunda UNESCO Yaratıcı Kentler Ağı’na dahil olmayı başaran Bursa, akabinde UNESCO Öğrenen Kentler Global Ağı’na da üye olmuştu.

Tarihi özellikleri ile medeniyetlerin somut ve somut olmayan pahalarını bugüne taşıyan eşsiz tarihi kent olması nedeniyle İznik ise 2014 yılında Dünya Miras Süreksiz Listesi’ne dahil edildi. Daimi adaylık çalışmaların yürütülmesi için 2016 yılında Büyükşehir Belediyesi bünyesinde İznik Alan Başkanlığı kuruldu. İznik Alan Başkanlığı’nca hazırlanan idare planı, 2022 Mayıs ayında Eşgüdüm ve Denetleme Kurulunca onaylanarak yürürlüğe girdi.

UNESCO uygulama rehberine uygun olarak hazırlanan İznik’in adaylık belgesi, 2022 Ağustos ayında Kültür ve Turizm Bakanlığına teslim edildi. İznik Alan Başkanlığının 1 yıl üzere kısa müddette bitirdiği idare planı ve adaylık evrakı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan değerlendirmede UNESCO daimi listesine aday olmaya kıymet görüldü. Bakanlık, 19 Eylül 2022 tarihinde Türkiye’den yalnızca İznik’in daimi adaylık belgesini UNESCO Dünya Miras Merkezine gönderdi.

İznik’in dünya mirası ilan edilmesine ait süreç devam ederken, gözler UNESCO’ya çevrildi. Türkiye’nin İznik belgesini içerik ve format istikametinden eksiksiz olarak kabul eden UNESCO’da uzun soluklu İznik mesaisi başlamış oldu. İznik evrakı incelenerek kıymetlendirilmek üzere UNESCO’nun müracaat organı olan Milletlerarası Anıtlar ve Sitler Kurulu’na iletildi. ICOMOS’dan görevlendirilen uzmanlar, belgede sunulan alanların korunmuşluk durumları ile ilgili alan idarelerini incelemek üzere temmuz-eylül 2023 tarihlerinde alan ziyaretleri yapacak. Ekim-kasım 2023 tarihlerinde ICOMOS uzmanları, evrakta kâfi görmedikleri kısımlarla ilgili ek bilgi isteyecek. Aralık 2023’te ise ICOMOS, evrak ile ilgili kararını UNESCO merkezine bildirecek. Haziran 2024’te de UNESCO Dünya Miras Merkezi, tüm bu evrak ve ICOMOS’un raporunu inceleyerek, UNESCO Dünya Miras Komite Toplantısında İznik ile ilgili kararını açıklayacak.

“Süreci yakından takip ediyoruz”

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 8500 yıllık arkeolojik bölgeleri, 2500 yıllık kent yerleşimi ile Bursa’nın Bitinya, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine mesken sahipliği yapan kadim kent olduğunu vurguladı.

“Bu kapsamda 2014 yılında Hanlar Bölgesi, sultan külliyeleri ve Cumalıkızık ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeyi başardık. Çini ve Bursa ipeğinin ön planda olduğu ‘zanaat ve halk sanatları’ kısmında UNESCO Yaratıcı Kentler Ağı’na dahil olmayı başardık. Başarılarla yetinmeyerek, girişimlerimizi sürdürdük ve UNESCO Öğrenen Kentler Global Ağı’na üye olduk. Bursa olarak kendimizi daima geliştirmeyi hedefliyoruz.

Şimdi de İznik için çok değerli bir adım atıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığımız, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne aday olarak Türkiye’den yalnızca İznik’in evrakını UNESCO Dünya Miras Merkezi’ne göndermişti ve belgemiz kabul edildi. Süreci yakından takip ediyoruz. Önümüzdeki süreçte hoş haberleri Bursalı ve İznikli hemşerilerimizle paylaşmayı umuyoruz.”

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir