Japonya, saman nezlesiyle mücadelede sedir ağaçlarının sayısını yüzde 20 azaltacak

Japonya hükümeti, sedir ağaçları kaynaklı görülen saman nezlesiyle çaba ve polen emisyonunu düşürme siyasetinde güncelleme yaptı.

Tarım, Ormancılık ve Balıkçılık Bakanı Nomura Tetsuro, Japonya Başbakanı Kişida Fumio ile bir ortaya geldi. Yeni uğraş planı duyuruldu.

Buna nazaran saman nezlesi ile gayrette, Japonya hükümeti, halihazırda her yıl bölüme uğrayan 50 bin hektarlık alanı, 70 bin hektara çıkaracak.

30 yıl içinde polen emisyonunun yarıya indirilmesi hedeflenecek

Dikili sedir ağacı sayısının gelecek 10 yıl içinde yüzde 20 seviyesinde azaltılması yoluyla, 30 yıl içinde polen emisyonunun yarıya indirilmesi hedeflenecek. Genç sedir ağaçları, daha az polen salan çeşitlerle değiştirilecek. Nezle semptomlarının hafifletilmesi için bağışıklık artırıcı ilaçlarının yıllık üretimi artırılacak. Yeni siyaset doğrultusunda, bilhassa bahar mevsimlerinde burun akıntısı, hapşırma üzere semptomları tetikleyen polen alerjenlerin tesirinin azaltılması amaçlanıyor. Başbakan Kişida, açıklamasında, “Saman nezlesi tesirli bir halde ele alınmayan bir toplumsal sorun. Geleceği göz önünde bulundurarak acil tedbir gerekiyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir