Rusya’dan Batı’ya gözdağı… Lavrov’dan flaş Ukrayna savaşı açıklaması

Dünyanın gözü kulağı aylardır Ukrayna’dan gelen haberlerde.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in emri ile geçtiğimiz yılın Şubat ayında başlayan savaş Ukrayna’nın doğu bölgelerinde son hız devam ediyor.

Bir müddettir Ukrayna ordusunun taarruzuna karşı savunma konumuna geçen Rusya’dan yeni bir açıklama geldi.

NATO’nun Ukrayna’nın birliğe kabulü noktasında ucu açık bir süreçten kelam etmesinin yankıları sürerken Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov Endonezya basınına konuştu.

‘Uluslararası ilgilerin mevcut basamağını yeni bir Soğuk Savaş olarak tanımlamıyoruz’ diyen Lavrov, Batı Rusya’yı yenmeye çalışmaktan vazgeçene kadar Ukrayna savaşının bitmeyeceğini söyledi.

Lavrov Ukrayna’daki savaş ile ilgili şu değerlendirmede bulundu;

‘Batı, hakimiyetini sürdürme planlarından ve Rusya’yı kuklası Kiev aracılığıyla stratejik bir mağlubiyete uğratma saplantısından vazgeçene kadar devam edecek.’

‘Mesele farklı bir şey, yani çok kutuplu bir memleketler arası tertibin kurulması. Bu objektif bir süreçtir. Avrasya, Asya-Pasifik bölgesi, Orta Doğu, Afrika ve Latin Amerika’da yeni global manalı karar alma merkezlerinin güçlendiğini herkes görebilir’ diyen Lavrov, Batı’nın bu süreci yavaşlatmaya çalıştığını öne sürdü.

NATO’NUN UKRAYNA KARARINA ZELENSKİ’DEN TEPKİ

Öte yandan Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta düzenlenen NATO Zirvesi’nin birinci gününün akabinde konuşan Stoltenberg, Ukrayna’nın NATO standartlarına gelmesi için birkaç yıllık bir programın oluşturulduğunu belirtti.

NATO’nun Ukrayna’nın birliğe kabulü noktasında ucu açık bir süreçten kelam etmesi, Zelenski’nin yansısını çekti.

Zelenski iştirakin geciktirilmesinin ‘saçma’ olduğunu söz ediyor ve savaşın sonlanmasıyla birlikte üyeliğe alınmaları gerektiğini savunuyor.

Ukrayna lideri, ülkesinin Rusya ile muhtemel müzakerelerinde NATO’nun pazarlık ögesi yapılması ihtimalini eleştiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir