Sıcaklara aldanmayın! Buz gibi hava geri dönüyor! Hava sıcaklıkları 3’er 5’er düşecek

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamalar yakından takip ediliyor. Hafta başında yükselen sıcaklıklar vatandaşın yüzünü güldürürken yapılan açıklamalar vatandaşları pek de mutlu etmeyecek. Meteoroloji Genel Müdürlüğü kimi kentlerde sağanak yağışların görülebileceğini belirtirken kar yağışlarının da yine geleceğini aktardı. Vatandaşların olumsuz hava kaidelerine karşı dikkatli ve önlemli olması gerektiği belirtilirken kuvvetli yağış kuvvetli fırtına ve çığ tehlikesine karşı da ihtarlar peş peşe sıralandı. İşte Türkiye’yi kabusa döndürecek o açıklama…

HAVA SICAKLIKLARINA ALDANMAYIN

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama kapsamında yurdun kuzey ve doğu kısımlarında kesimli ve çok bulutlu bir havanın görüleceği belirtildi. Orta Karadeniz ve İç Anadolu’nun doğusu ile birlikte Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve Doğu kesitlerinde yağışların tesirli olacağı belirtildi. Ekseriyetle yağmur ve sağanak halinde görülecek yağışların iç bölümlerin yüksek kısımlarında karla karışık yağmur ve yer yer kar formunda görüleceği aktarıldı. Sabah saatlerinde iç ve doğu bölümlerde buzlanma ve don olayı görülebileceği belirtilirken Doğu Karadeniz’in iç kısımları ile Doğu Anadolu Bölgesi’nin eğimli ve yüksek kısımlarında görülebilecek çığ tehlikesine karşı da ikaz yapıldı. Sıcak bir haftaya başlangıç yapılırken yağışların tekrar yurt genelinde görülebileceği aktarıldı.

METEOROLOJİDEN PEŞ PEŞE İHTARLAR GELDİ

Kuvvetli yağışların Ordu, Giresun etrafları ve Samsun’un Doğu kısımlarında yer yer kuvvetli olacağı belirtilirken yaşanabilecek ani sel, su baskını, yıldırım, mahallî dolu yağışı, ulaşımda aksamalar ve fırtınaya karşı dikkatli ve önlemli olunması gerektiği aktarıldı.
Kuvvetli rüzgarlar da tesirini gösterirken bilhassa Batı ve orta Akdeniz’in iç bölümlerinde kuzey istikametinden 40-60 km/saat süratte eseceği aktarıldı. Bölgede yaşanabilecek aksiliklere karşı da dikkatli ve önlemli olunması gerektiği söylendi.

Çığ tehlikesine karşı dikkatli olunması gerektiği belirtilirken Doğu Karadeniz’in iç kesitleri ile Doğu Anadolu Bölgesi’nin eğimli ve yüksek yamaçlarında çığ tehlikesi bulunduğu söylendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir