Uzmanlar uyarıyor: Kahveyi sütlü tüketmek bağışıklığı yükseltiyor…

Kopenhag Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen çalışmaya nazaran, sütlü kahve, bağışıklık hücrelerindeki anti-inflamatuar özellikleri ikiye katladı.
Kahvenin, iltihaplanmayı azalttığı gösterilen polifenol ismi verilen antioksidanlarla dolu olduğunu söyleyen araştırmacılar, süt üzere amino asitlerle zenginleştirilerek tüketilmesinin, iltihaplanmayı azaltma tesirini artırdığını kaydettiler.
Araştırmacılar, meyve ve sebzelerde, çayda, kırmızı şarapta ve birada da bulunan polifenollere, proteinin yapı taşları olan amino asitlerle birleştirildiğinde ne olduğunu anlamak için bağışıklık hücrelerine yapay enflamasyon uyguladılar.
Bazı hücreler, bir amino asitle tepkiye giren (sütlü kahveyi yansıtan) farklı dozlarda polifenol alırken, başkaları tıpkı dozlarda (siyah kahveyi yansıtan) polifenoller aldı.
Çalışma, ikili kombinasyonla tedavi edilen bağışıklık hücrelerinin, sadece polifenollerin eklendiği hücrelere kıyasla, enflamasyonla çabada iki kat daha tesirli olduğunu buldu.
Çalışmaları Tarım ve Besin Kimyası Dergisi’nde yayınlanan araştırmacılar, bulguların sütlü kahvenin anti-enflamatuar bir tesire sahip olduğunu gösterdiğini söyledi.
Bilim insanları, laboratuvar ortamında gerçekleşen çalışmanın daha fazla araştırmaya muhtaçlık duyduğunu da belirtti.
Kaynak:olaygazete.co.uk/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir