Bayram tatili sonrası Dolar ve Euro’da son durum

Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tipinin akabinde yükselişe geçen döviz kurunda hareketlilik ve TL’deki paha kaybı devam ediyor.

Merkez Bankası, seçimlerden sonra 22 Haziran’da yaptığı birinci toplantıda siyaset faizini 650 baz puan artırarak yüzde 8,5’ten yüzde 15’e yükseltmişti. Lakin faiz kararının açıklanmasının akabinde döviz kurunda yükselme başlamıştı.

27 Haziran’da dolar 26,03 TL’den, Euro 28,51 TL’den süreç görmüştü.

Dolar kuru piyasaların kapalı kaldığı 3,5 günün akabinde birinci gününde 26 TL’nin altında 25,99’dan güne başladı. Euro ise 28,40 TL’den başladı.

DOLAR VE EURO NE KADAR OLDU?

Saat 10.17 prestijiyle;

Dolar/TL 26,06

Euro/TL 28,37 olarak süreç görüyor.

GÖZLER ENFLASYON SAYILARINDA OLACAK

Bu hafta gözler TÜİK’in açıklayacağı haziran ayı enflasyonunda olacak.

Reuters anketine nazaran enflasyonun haziran ayında yıllık bazda hudutlu gerilemesi beklenirken, aylık bazda ise yüzde 4.84 artması bekleniyor.

Öte yandan iktisat idaresinden “normalleşme” bildirileri gelmeye devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek rasyonel siyasetlere dönüşün kademeli olarak devam edeceğine dikkat çekerek, KKM’de stopaj dayanağının yılsonuna kadar uzatıldığını açıkladı.

Dünya gazetesinin haberine nazaran; TCMB, siyaset faizini yüzde 15’e çıkardıktan sonra “Liralaşma” siyasetini hafifletmeye başlattı. Lakin büsbütün terk etmedi. Sadeleştirme siyaseti kapsamında birinci adım olarak menkul değer tesis oranının yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürülmesine karar verildiğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir