Bayram tatilinde Edirne’ye gelenler, kültürel alanlarda yoğunluk oluşturdu

Ramazan Bayramı tatilinde Edirne‘ye gelen yerli turistler, kültürel ve tarihi alanlar ile restoranlarda yoğunluk oluşturdu.

Başta İstanbul olmak üzere civar kentlerden Edirne‘ye gelen çok sayıda yerli Turist, başta Selimiye Mescidi olmak üzere kültürel ve tarihi alanları gezdi.

Selimiye Mescidi’ne girmek için dakikalarca kuyrukta bekleyen turistler, müze ve öbür yerlerde de yoğunluğa neden oldu.

Yerli ve yabancı turistlerin geldiği restoranların önünde de metrelerce kuyruk oluştu. Turistler, bilhassa kentin marka eseri tava ciğeri dükkanlarına ilgi gösterdi.

“Yetişmeye çalışıyoruz”

İstanbul’dan gelen Tayfur Kılıç, AA muhabirine, Selimiye Mescidi’ni görmek için Edirne‘yi ziyaret ettiğini söyledi.

Camiyi merak ettiğini belirten Kılıç, “Bu mübarek ramazanda ‘Bir ay tuttuğumuz oruçların hayrına bir de burayı görelim.’ dedik. Restorasyondaymış lakin Mimar Sinan’ın yapıtını dünya gözüyle görmek çok büyük bir memnunluk. Cami çok hoş.” diye konuştu.

Manisa’dan gelen İrfan Dalgın da Selimiye Mescidi’nin dünyada eşi benzerinin olmadığını belirterek, “Allah bu yapıtları yapanlardan, sahip çıkanlardan razı olsun.” dedi.

Turizm Elçisi ve Edirne‘yi Tanıtma, Tava Ciğeri Kalite Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar da kentte turist yoğunluğunun olduğunu söz etti.

Özellikle İstanbul’a yakınlığıyla Edirne‘nin tatillerde çok yerli turist çektiğini belirten Dinar, şunları kaydetti:

“Kısa bir tatil olduğu için herkes yakın yerlere tatil planı yaptı. Herkes akın akın Edirne‘ye geliyor. Biz de bir taraftan ciğer doğruyor, bir taraftan pişiriyoruz. Herkese yetecek kadar var lakin yetişemiyoruz, çok büyük bir yoğunluk var. Edirne hoş bir kent. Selimiye, Eski Cami, Üç Erdemli Cami ve ırmaklarıyla farklı bir kent. Çok turist alıyor. Biz de bu yoğunluğa karşılık vermeye çalışıyoruz.”

Kaynak: AA / Gökhan Balcı – Şimdiki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir