Hollanda’da bir yılda 360 refakatsiz mülteci çocuk kayboldu

Hollanda’da 2022 yılından bu yana refakatsiz 360 mülteci çocuğun sığınma merkezlerinden kaybolduğu ortaya çıktı.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine nazaran, Hollanda’nın İSİM gazetesinin, mülteci çocukların Avrupa’da kaybolmasını araştıran hudut ötesi gazetecilik projesi Lost in Europe ve Argos gazeteci topluluğu ile birlikte yaptığı araştırma, geçtiğimiz yıl 4 bin 449 refakatsiz mülteci çocuğun Hollanda’ya sığınma başvurusu yaptığını, geçen yıl ocak ayından bu yana, reşit olmayan çocukların 360’sının ise sığınma merkezlerinden kaybolduğunu ortaya koydu.

237 ÇOCUK TER APEL’DEN HABER VERMEDEN AYRILDI

En çok kayıp çocuk hadisesi, birinci kabul yeri olan Ter Apel sığınma merkezinde yaşandı. 237 çocuk bu merkezden haber vermeden ayrıldı.

Araştırmaya nazaran, sığınmacı çocukların akıbeti hakkında çok fazla belirsizlik var. Bu çocukların kimileri Avrupa’nın başka yerlerindeki akrabalarının yanına gitmeyi tercih ediyor. İnsan Ticareti ve İnsan Kaçakçılığı Uzmanlık Merkezi raporlarına nazaran, çocukların geri kalanı ise cürüm örgütleri ya da fuhuş mafyasının eline düşüyor.

‘ÇOCUKLAR ZİHİNSEL OLARAK İHMAL EDİLİYOR’

Lost in Europe’un elindeki raporlara nazaran, sığınma merkezi civarında yaşayan köylüler, geçmişte, ‘siyah derili kız ve erkek çocukların sistemli olarak hem Alman hem de Hollandalı yaşlı erkekler tarafından sığınma merkezinin çabucak dışında alındığını’ bildirmişti.

Hollanda Çocuk Ombudsmanı Margrite Kalverboer de Ter Apel sığınma merkezinde çocukların çok fazla ihmal edildiğini açıklamıştı. Ombudsmana nazaran, reşit olmayan sığınmacılar, sığınma merkezinde ‘zihinsel olarak ihmal ediliyor.’

AVRUPA’DA EN AZ 18 BİN REFAKATSİZ MÜLTECİ ÇOCUK KAYBOLDU

Öte yandan, araştırma, kayıp sığınmacı meselesinin yalnızca Hollanda ile hudutlu olmadığını da ortaya koydu. Avrupa’daki sığınmacı kabul merkezlerinde 2018-2021 ortasında, en az 18 bin refakatsiz sığınmacı çocuk kayboldu.

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) datalarına nazaran de geçen yıl temmuz ayında, Avrupa genelinde 2 bin çocuk sığınmacı ortadan kayboldu. İngiltere’de son 1,5 yılda Brighton’da reşit olmayan refakatsiz sığınmacıların barındırıldığı bir otelden 136 refakatsiz çocuk kayboldu.

İngiltere’de yayımlanan The Observer gazetesine konuşan bu merkezin çalışanları gençlerin sokakta kaçırılıp otomobillere bindirildiğini anlattı. İngiliz polisi, çocukların uyuşturucu kuryesi olarak kullanıldığını da saptadı. Eritreli bir çocuk BBC’ye lokal bir uyuşturucu çetesinin kendisine yeni ayakkabılar üzere armağanlar vererek onu nasıl işe aldığını anlatmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir